Książki

„Żyj wystarczająco dobrze” – Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński

zyj-wystarczajaco-dobrze-b-iext31471218 20 rozmów z najlepszymi polskimi psychologami i terapeutami, którzy pomogli tysiącom ludzi stanąć na nogi: Wojciech Eichelberger, Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Andrzej Wiśniewski, Bohdan W. Wasilewski, Danuta Golec, Zofia Milska-Wrzosińska, Barbara Arska-Karysłowska, Ewa Chalimoniuk, Bartłomiej Dobroczyński, Lubomira Szawdyn, Marta Lizis-Młodożeniec, Ewa Trzebińska, Tatiana Ostaszewska- Mosak.

„Czytając naszą książkę, możecie się poczuć (…) miotani od rozdziału do rozdziału sprzecznymi diagnozami na swój własny temat. O to nam zresztą chodziło, abyście w kolejnych wywiadach zobaczyli kawałek siebie, własnych dziwactw, lęków, natręctw i namiętności.
Każdy człowiek ma w sobie wszystko. Najzdrowszy i najbardziej zrównoważony egzemplarz składa się z kawałka narcyza, odrobiny neurotyka w stylu allenowskim, ćwiartki paranoika (…), a to wszystko z domieszką zmiennej osobowości borderline. Ten galimatias całkowicie sprzecznych cech jakoś łączymy w sobie w jedność. I żyjemy sami ze sobą we względnej zgodzie.
Ta jedność bywa jednak krucha. Kiedy przychodzi kryzys w ważnych relacjach, w postrzeganiu samego siebie, w pracy – zaczyna kołatać w głowie pytanie: Jak żyć? (…) W tej książce pytanie „Jak żyć?” pada wiele razy. Niekoniecznie wprost. Pytamy naszych rozmówców o to, dlaczego boimy się być sobą. jak docenić to, co mamy? jak radzić sobie z zazdrością i zawiścią? Jak nie zapracować się na śmierć? Jak przetrwać kryzys w związku? Co nam dali rodzice? Dlaczego uciekamy w uzależnienia?
Rozmawiamy z najlepszymi polskimi terapeutami i psychoanalitykami, którzy pomogli tysiącom ludzi stanąć na nogi. (…)
Staraliśmy się, aby ta książka była dla was ciekawą podróżą do własnego wnętrza, przewodnikiem po zachwycających sprzecznościach osobowości.
Czytajcie i dziwcie się samym sobie!”. (fragment Wstępu) Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński

 

 

„Kochaj wystarczająco dobrze” – Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński

15 rozmów z najlepszymi polskimi psychologami, terapeutami i psychoterapeutami: Bogdan de Barbaro, Andrzej Depko, Alicja Długołęcka, Wojciech Eichelberger, Danuta Golec, Agnieszka Iwaszkiewicz, Stanley Ruszczynski, Anna Tanalska-Dulęba i Bogdan Wojciszke.

„Naszym partnerom (ale też sobie) stawiamy coraz większe wymagania: mają być najlepszymi kompanami do zabawy, empatycznymi przyjaciółmi do rozmowy, oddanymi matkami i ojcami, mają robić kariery, zarabiać górę pieniędzy, a w nocy być perfekcyjnymi kochankami. Gdy coś się psuje, wymieniamy na nowe. Tę zasadę wpojoną nam przez wolny rynek stosujemy nie tylko do tosterów i odkurzaczy, ale coraz częściej do relacji międzyludzkich. W tej książce mówimy: WYSTARCZY. Kochaj wystarczająco dobrze, czyli tak, by w relacji było także miejsce na trudne uczucia, dołki, a przede wszystkim na naturalną zmianę krajobrazów, które niesie wspólne życie. Naszych rozmówców pytamy, jak naprawiać to, co już mamy. Bo naprawianie ma sens” – Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński

 

 

„Wybieraj wystarczająco dobrze” – Agnieszka Jucewicz 

Przeprowadziliśmy się z piekła do piekła, choć wydawało namwybierj się przez chwilę, że jesteśmy w raju. Z epoki niedostatku trafiliśmy do świata nadmiaru. Jak w nim żyć, żeby nie zwariować?
Agnieszka Jucewicz, współautorka bestsellerowych książek „Żyj wystarczająco dobrze” i „Kochaj wystarczająco dobrze” wraz ze swoimi rozmówcami pomagają nam przetrwać w świecie, który od narodzin do śmierci każe nam nieustannie wybierać. Wychowanie, związki, praca, polityka, zdrowie, seks, codzienne zakupy – w każdej z tych dziedzin musimy rozpatrywać dziesiątki możliwości, z których każda wydaje się optymalna i każda opatrzona jest równie skutecznym komunikatem reklamowym. Jednak nie musimy poddawać się temu terrorowi, który tak naprawdę coraz mniej ma wspólnego z wolnością wyboru. Jeśli chcemy świadomie wybierać, musimy uwolnić się spod wpływu namolnego marketingu, uzależniającej reklamy, stereotypowego myślenia o karierze i życiowym sukcesie. Jak? Wystarczająco dobrze.

 

 

„Matka młodej matki” – Justyna Dąbrowska

matka młodej matki„Obserwując różne swoje koleżanki, widziałam, jak zakochując się we wnukach, zdradzały swoje córki. Bardzo chciałam uniknąć takiego scenariusza. A czyhało na mnie wiele pułapek. Stając się matką młodej matki, konfrontujemy się z tym, czego nie dałyśmy naszym córkom. Siłą rzeczy wracają wspomnienia. Jak być przydatną młodym rodzicom, ale im się nie narzucać? Jak mieć cierpliwość i wyrozumiałość dla ich błędów, nieodzownych w zyskiwaniu rodzicielskich kompetencji? Jak uznać, że U. robi różne rzeczy inaczej niż ja i nie traktować tego jak osobistego ataku? Jak nie ulegać poczuciu winy, które dogania, gdy widzę, jak wspaniale U. radzi sobie z macierzyństwem, choć ja wcale sobie tak dobrze nie radziłam?”

Justyna Dąbrowska, założycielka i wieloletnia redaktor naczelna magazynu „Dziecko”, a dziś ceniona psychoterapeutka i autorka związana m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” w swoich tekstach szczerze mierzy się z nową rolą – rolą babci.

Patronat: Tygodnik Powszechny, miesięcznik Dziecko