Konferencja Trzech Sekcji – relacja

Konferencja Trzech Sekcji była okazją do zgłębienia zagadnień związanych z naturą i kulturą oraz poruszeniem kwestii psychoterapii wobec fenomenu agresji we współczesnym świecie.

DSC0638520161022_103132

 

 

 

 

 

Pierwszego dnia wysłuchaliśmy ciekawych wykładów – pan prof. dr hab. Andrzej Leder przedstawił temat „Agresja, historia, demokracja. Demokratyczna zmiana, a ujawnienie destrukcyjnych pragnień”. Następnie pan prof. dr hab. Bogusław Pawłowski mówił o „Biologicznych aspektach rywalizacji o status” – wpływie hormonów na zachowania agresywne i rywalizację oraz wyjaśniał, o co i dlaczego, z biologicznego punktu widzenia rywalizujemy – o dobrostan psychiczny i fizyczny. Bardzo ważny i interesujący był również wykład pana prof. dr hab. Mirosława Kofty, w którym pan profesor zwrócił uwagę na źródła wrogości w relacjach międzygrupowych oraz patriotyzm, który może przybierać dwie formy – dobry i zły, w zależności od tego czy jest on dojrzały czy raczej wynika z narcystycznych obron. Kolejny wykład, pani prof. dr hab. Krystyny Skarżyńskiej również dotyczył agresywnych zachowań grupowych, które często zależą od niedojrzałej formy identyfikacji z własną grupą. Pani profesor przypomniała, że wiele zachowań agresywnych obserwowanych m.in. w szkołach czy w Internecie są efektem skrzywdzonych osób narcystycznych. Ostatnim z prelegentów był pan prof. dr hab. Bogdan de Barbaro, który zaprezentował wykład przygotowany we współpracy z panem lek. med. Jakubem Bobrzyńskim oraz panią mgr Katarzyną Gdowską – „Psychoterapeuta jako obywatel”. Było to bardzo poruszające i zatrzymujące wystąpienie, które otworzyło bardzo ważną dyskusję dotyczącą zachowania zasady neutralności terapeuty.

 

DSC06390 DSC06391

 

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę pani Beata Wolna-Rojek z panem Sylwestrem Bielasem prowadzili sympozjum dotyczące zagadnienia „Psychoterapii grupowej wobec agresji”. W czasie którego przedstawili między innymi opracowane przez Kernberga kontinuum intensywności agresji w zależności od siły reakcji, a także omówili sposoby radzenia sobie z agresją w grupie psychoterapeutycznej. Następnie pan Leszek Jaworski wraz z panią Aliną Neugebauer mówili o nowych technikach w prowadzeniu grup krótkoterminowych – i zastosowaniu technik ISTPD w terapii grupowej. Tematem, który przygotowała pani Małgorzata Edyta Procner-Przeszowska brzmiał Relaksacja a złość i lęk. Pani Małgorzata przedstawiła analizę reakcji pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi na grupowy trening relaksacyjny. Natomiast pani Anna Zegarek i pan Marcin Król zwrócili uwagę na problemy młodzieży, przedstawiając temat: „Grupa terapeutyczna dla nastolatków z doświadczeniem przemocy rówieśniczej (wykluczenie). Jak budować grupę? Na co być uważnym? Co leczy?”. Wszystkie wystąpienia były bardzo ciekawe i inspirujące.

 

DSC_0332 DSC_0336

 

 

 

 

 

Ostatni dzień poświęcony był głównie sposobom pracy z agresją. W trakcie sesji prowadzonej przez panią dr n. hum. Bogusławę Piasecką odbyły się trzy wykłady. Jako pierwsza, pani mgr Anna Król-Kuczkowska poruszyła ważny temat „Wstyd, mentalizacja, agresja”. W trakcie wystąpienia pani Anna mówiła o tym, jak bezpieczne przywiązanie w dzieciństwie oraz zdolność do mentalizacji zmniejszają zachowania agresywne. Zwróciła również uwagę, na wstyd, który pojawia się, gdy dziecko doświadcza nieempatycznego odzwierciedlania i który działa na nie bardzo destabilizująco. Pani lek. med., mgr Joanna Duchniewicz zapoznała nas tematem złości, wściekłości i agresji w ujęciu ISTDP (Intensywnej Krótkoterminowej Psychoterapii Dynamicznej). Natomiast pani dr n. med. Agnieszkla Klimowicz mówiła o planowaniu interwencji w oparciu o Dynamic Maturational Model of Attachment.

 

DSC06406 DSC06413

 

 

 

 

 

Podsumowując, trzy dni Konferencji były czasem spędzonym bardzo intensywnie, okazją do poznania nowych metod pracy oraz różnych perspektyw w postrzeganiu agresji, a także miejscem spotkań wielu wspaniałych osób.